Aklımdan birkaç soru geçiyor…

Asansörde tanımadım biri, sırf öylesine adımı sorsa, yanıt verir miyim?

Yeni tanıştığım biri “kolyeni çok beğendim, ver biraz ben takayım” dese, paylaşır mıyım?

Yeni aldığım bir eşyayı getirip göstermemi istese birisi, ya da o gün öğrendiğim bir şarkıyı söylememi, hiç içimden gelmemesine rağmen, kendi akışımdan çıkıp, onun isteklerini yerine getirir miyim?

Biri bana yaklaşıp, “gel benim karım/kocam ol, seni eve götüreyim” diye şaka yapsa, güvende hisseder miyim?

Bana tepkiyle, şiddetle (tehdit, hakaret, vb..) yaklaşılsa, pür dikkatimi verip, söylenilenleri dinleyebilir miyim?

Sanıyorum ki hayır..

Çocukların bu durumlarla ne kadar sık karşılaştıklarını bir düşünüyorum da.. ve yanıt vermeyen veya olumsuz yanıt veren çocukların toplumda çoğunlukla “sosyal açıdan sorunlu” görüldüklerini..

Halbuki, bu örneklerin sık yaşandığı bir ortamda, çocuğun, sözgelimi içe kapanık davranmasının, kendini ve alanını korumaya çalışmakla ilgisi olabilir. Bu yolla çocuk, kendi güvenli alanında kalabiliyor, kendini ona iyi gelmeyebilecek olanlardan koruyor olabilir.

Ona iyi gelmeyebilecek olanlara, örneğin alay edilmeye, değersizleştirilmeye, mütemadiyen kontrol edilmeye, şiddete, ve benzerlerine kapalı kalabilmenin yolu bazen sosyal olarak kapanmak olabilir. Bazen dalıp gitmek, olan biteni dinlememek.. “Dinlemiyor musun sen beni, kime diyorum!” diye şiddetle bağırılan çocuğun, söylenenleri duymamasının, duymasından daha iyi olabileceği ihtimali üzerinde biraz düşünsek, belki bu davranışın altında yatan müthiş baş etme, hayatta kalma stratejisini görebiliriz.

Ailesi tarafından sosyal açıdan sorunlu görülen çoğu çocuğun, sınırlarına ve alanına saygıyla ve şefkatle yaklaşıldığında rahatlıkla sosyal ilişkiler kurabildiğini, kendini güvenle ifade edebildiğini yıllardır yakından görüyorum.

Çocuğun her daim ilerlemeye, yaşamaya çalışan, bunun için gerekli hissettiği anlarda kendini korumaya alan, kaynaklarla dolu bir varlık olduğunu görebilmeyi, ve en önemlisi de, normal sayılanın çocuğa saygı duymak olduğu bir kültür inşa edebilmeyi diliyorum. Ne mutlu ki yıllardır, her gün, bu uğraşın bir parçasıyım.

YAZAR

Pelin Ulutaşlı

Pelin Ulutaşlı

Uzman Psikolog

Çocuklar ve ebeveynlere yönelik psikolojik destek hizmetleri sunar. Türkçe ve İngilizce dillerinde seans yapmakta, online ve yüz yüze çalışmaktadır.