Özgeçmişi

Dicle Çapan, Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2012 yılında yüksek onur derecesiyle mezun oldu. Üniversite yılları boyunca hem akademik çalışmalarda yer aldı hem de çeşitli anaokullarında staj yaparak deneyim kazandı. Klinik stajını Çapa Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Çocuk ve Ergen Kliniği’nde tamamladı. Bahçeşehir Üniversitesi Beyin ve Biliş Araştırmaları Laboratuvarı’nda çalıştığı 5 yıl boyunca, temelde kişinin kendi duygu, düşünce ve davranışlarını izlemesi ve kontrol edebilmesini sağlayan üst-bilişsel süreçler üzerinde çalışan araştırma ekibinde yer aldı. Klinik ve sağlıklı popülasyonlarla gerçekleştirdikleri, bazıları TÜBİTAK tarafından da desteklenen davranışsal ve beyin görüntüleme çalışmalarından elde ettikleri bulguları yurtdışında ve yurtiçinde pek çok konferansta sunma şansı elde etti. Çalışmalardan elde edilen sonuçların yayınlandığı makale ve kitap bölümlerinde yazar olarak yer aldı. Kişilerin hatırladıkları üzerindeki aktif rollerini araştırdığı yüksek lisans tezini 2016 yılında Bahçeşehir Üniversitesi’nde tamamladı ve uzman psikolog oldu.

Sosyal-bilişsel gelişim alanındaki doktora çalışmalarına 2017 yılında Koç Üniversitesi’nde başladı. Okul öncesi dönemdeki çocuklarda jest ve mimik kullanımının üst-bilişsel süreçlerle ilişkilerini araştırdığı doktora çalışmalarına Koç Üniversitesi Social Minds Laboratuvarı bünyesinde hala devam etmektedir. 2018 yılında Argüden Akademisi ve İtü Geliştirme Vakfı Okulları iş birliğiyle yapılan “Öğrenen Çocuk, Sorumlu Birey” projesinde gönüllü araştırmacı-psikolog olarak görev aldı. Çocuklarda ilişki odaklı oyun terapisi yaklaşımlarından olan 1. Seviye Theraplay ve Grup Theraplay eğitimlerini Uzm. Psk. Aslı Candan Kodalak’tan, Deneyimsel Oyun Terapisi eğitimini ise Nilüfer Devecigil’den alarak oyun terapisi alanında uzmanlaşmaya başladı. 2017-2020 yıllar arasında, özel bir eğitim merkezinde üniversiteye sınavına hazırlanan öğrencilerle rutin görüşmeler yaparak sınav kaygısı, endişeyle baş etme, motivasyon, uygun zaman kullanımı gibi konularda çalıştı.

Dicle Çapan, 2018 yılının sonlarında Yeni Terapi ekibine uzman psikolog olarak katıldı. Bir yandan doktora çalışmalarına devam ederken, bir yandan da ergenler ve ebeveynlere yönelik danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

  • Deneyimsel Oyun Terapisi 1. Seviye, Psikoloji İstanbul, 2020
  • Aile MEM (Marschak Etkileşim Metodu), Theraplay Enstitüsü, 2019
  • 1. Seviye Theraplay Eğitimi, Theraplay Enstitüsü, 2019
  • Grup Theraplay Eğitimi, Theraplay Enstitüsü, 2019
  • Nöropsikolojik Testler Eğitimi, Bahçeşehir Üniversitesi, 2013-2014
    • Stroop, Sayı Dizisi öğrenme, İşaretleme Testi, Wisconsin Kart Eşleme Testi, İşitsel-Sözel Öğrenme Testi, Raven Standart Progresif Matrisler Testi, Çizgi Yönünü Belirleme Testi
Dicle Çapan, PhD AdayıUzman Psikolog
Ergenler ve ebeveynlere yönelik süpervizyon altında psikolojik destek hizmetleri sunar. Online ve yüz yüze çalışmakta, bir yandan doktora çalışmalarına devam etmektedir.