Sosyal Gelişim Grupları

6-14 yaşları arasındaki çocukların ruhsal ve sosyal gelişimlerini desteklemek için hazırladığımız, oyun terapisi, yoga, meditasyon, yaratıcı dans/hareket teknikleri ve farkındalık (mindfulness) egzersizlerinden oluşan, keyifli ve geliştirici bir grup çalışmalarıdır.

Bu çalışmanın hedefi, çocukların ruh sağlıklarını ve sosyal gelişimlerini desteklerken, kendileriyle, çevreleriyle ve yaşamla kurdukları bağın daha güvenli, farkındalıklı ve neşeli olmasını sağlamaktır.

Bu atölyeye 6-14 yaş aralığındaki tüm çocuklar katılabilir. Ancak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, davranış sorunları veya kaygı bozukluğu yaşayan, sosyal ilişkiler kurmakta ve kendini ifade etmekte zorlanan, telefon/tablet bağımlılığı olan çocukların katılmaları özellikle öneriyoruz.

Grupları Nasıl Oluşturuyoruz?

Atölyeye kayıt olmadan önce her çocuk ve ebeveyni ile toplam 30 dakikalık bir tanışma seansı uyguluyoruz. Bu seansı, çocuğun ruhsal ve sosyal ihtiyaçlarını anlamak ve programın ç

ocuk için uygunluğunu belirlemek için yapıyoruz.

Yaş grupları 6-8, 8-10, 10-12 ve 12-14 olarak ayırıyoruz ve her grubumuz 4-6 katılımcıdan oluşuyor.

Program Nasıl İlerliyor?

Gruplar haftada bir kere buluşur ve her buluşma 75 dakika sürer. Bu buluşmalar her hafta aynı gün ve saatte kapalı gruplar halinde devam eder. Çalışmanın sonunda her çocuk için bir gelişim raporu hazırlanır ve çocuk için özelleştirilmiş öneriler ile birlikte ebeveynleri ile paylaşılır.

Çalışmanın İçeriğinde Neler Var?

Bu program, grupların yaş aralıklarına uygun olarak hazırlanan, bol oyunlu bir akıştan oluşur. Her buluşmanın akışı grup içi paylaşımlarla ve sohbetle başlar. Ardından yoga, meditasyon, beden farkındalığı, yaratıcı dans/hareket egzersizleri ve grup oyun terapisi uygulamaları ile devam eder. Son olarak da rahatlama egzersizleri ve grup kapanış sohbeti ile sonlanır. Programın akışı sabittir, ancak uyguladığımız içerik her hafta farklılık gösterir. Program akışında, çocuğun hem kendi bedenine ve zihnine odaklanabilmesini ve anda kalabilmesini hedefleyen sakinleştirici ve rahatlatıcı çalışmalar, hem de grup içerisindeki yerini hissedebilmesini ve kendi varlığını ortaya koyabilmesini hedefleyen dinamik ve hareketli çalışmalar bulunur.

Bu Çalışma Çocuğun Hangi Alanlarda Gelişmesine Yardımcı Olur?

Duygularını Tanıma ve İfade Edebilme:

Çocuğun duygusal ve bedensel deneyimleri üzerindeki farkındalığının artmasını sağlayacak çalışmalar sayesinde, özellikle yoğun kaygı ve öfke gibi zorlayıcı duygular yaşadığı zamanlarda bunların bedeni üzerindeki etkilerini fark edebilmesi ve denetleyebilmesi için ihtiyaç duyduğu regülasyon becerisini kuvvetlendirir. Grup içi paylaşımlar ve yaratıcı ifade çalışmaları sayesinde çocuğun duygu ve düşüncelerini daha rahat ve güvenle ifade edebilmesine yardımcı olur.

Odaklanabilme ve Dikkatini Koruyabilme:

Çocuğun kendi bedeni, zihni ve çevresi üzerindeki farkındalığının artmasını sağlayacak çalışmalar sayesinde, çocuğun konsantrasyon sağlayabilme, odaklanabilme ve dikkatini koruyabilme becerilerini destekler. Özellikle, okulda ve günlük yaşamında dikkatini koruyabilmek için sürekli ve bol uyarana ihtiyaç duyan, ekran bağımlılığı yaşayan ve yoğun hareketliliği olan çocuğun, daha sade ve az uyaranla anda kalabilmesine yardımcı olur.

Sosyal Beceriler, Empati ve İletişim:

Çocuğun içinde bulunduğu grubun değerli ve önemli bir üyesi olduğunu hissedebilmesini sağlayacak grup çalışmaları sayesinde, çocuğun özdeğer ve sosyal benlik algısını kuvvetlendirir ve daha nitelikli ve yakın ilişkiler kurabilmesini destekler. Grup içerisinde yapılacak paylaşımlar, grup oyun terapisi uygulamaları ve farkındalık egzersizleri ile çocukların birbirlerini daha iyi dinlemelerine, anlamalarına ve birbirlerinin daha çok farkında olmalarına yardımcı olur.

Güven ve Rahatlama:

Çocuğun grup içerisinde olduğu haliyle kabul edildiğini ve değer gördüğünü hissetmesiyle birlikte, kendine ve dünyaya duyduğu güven artar. Bu güven hissi sayesinde daha rahat, sakin ve zorluklar karşısında daha dayanıklı olur. Çocuğun zaman zaman kontrolü başkalarına bırakabilmek, gerektiğinde başkalarından destek alabilmek, yardımlaşma ve işbirliği sağlamak gibi alanlarda gelişmesine yardımcı olur.

Cesaret, Yaratıcılık ve Merak:

Çocuğun ruhsal esnekliğini artırmaya ve yaratıcılığını ortaya koymasına yönelik çalışmalar sayesinde, yaşadıklarına farklı perspektiflerden bakabilmesini, farklılıklara ve yeni deneyimlere açık olmasını ve problem çözme becerilerinin kuvvetlenmesini sağlar. Hayata karşı duyduğu merakın, heyecanın ve ilginin canlı kalmasına yardımcı olur.