Yeterince İyi Ebeveynlik ve Kucaklayıcı Çevre

Ünlü Psikanalist D. Winnicott, bebeğin ihtiyacının “mükemmel” değil, “yeterince iyi” ebeveyn olduğunu ifade eder.

Çoğu ebeveyn, yenidoğan bebeğinin ihtiyaçlarına neredeyse sürekli olarak uyum sağlama çabası içerisindedir; bebek ağlar ağlamaz ihtiyacını anlamaya ve karşılamaya hazır olmaya çalışır. Fakat ne kadar hazır olmaya çalışırsa çalışsın, bebeğin her ihtiyacına mükemmel bir şekilde ve tam olması gereken anda yanıt vermesi mümkün olamaz. Ebeveyn zaman zaman, irili ufaklı gecikmeler, hatalar, veya bebeğin neye ihtiyacı olduğunu anlamaya çalışırken deneme yanılmalar yaşayacaktır. Bebek ve ebeveyn, birbirlerine uyumlanmayı, birbirlerinin yanıtlarından, zamanla öğrenirler. İhtiyaçları şefkatle duyulan, görülen ve tutarlı bir şekilde yanıt alan bebek, ebeveynine güven duymaya başlar. Bu güven duygusu sayesinde, ebeveyninin “mükemmel olmayışıyla” başa çıkabilme kapasitesi gelişir. Her şeyin normal gittiği durumlarda ailede, bebeğin kendini güvende hissettiği, ihtiyaçlarının görülüp duyulacağını bildiği ve ebeveynlerinin mükemmel olmayan yanıtlarına tolere edebildiği, koşulsuz kabul ve güvene dayalı “kucaklayıcı bir çevre” oluşur. Bu çevre içerisinde bebek, ihtiyaçlarının tutarlı bir şekilde ve olabildiğince iyi karşılanacağını bilerek güvende hissederken, bir yandan kendi baş etme kaynaklarını keşfedebileceği bir büyüme alanı bulur. Böylece, ebeveynlerinden yanıt alana kadar geçen tolere edilebilir sürede,  kendi baş etme ve duygusal düzenleme kapasitelerini keşfetmeye ve geliştirmeye başlar. Ebeveynin her zaman mükemmel yanıtlar veremeyişi sayesinde bebek, hazır olduğunda ebeveyninden yavaş yavaş ayrışabilmesini sağlayacak içsel kaynaklarını geliştirmenin adımlarını, güvenli ve kucaklayıcı aile ortamı içerisinde atmış olur.

Kısacası, ebeveynlerden mükemmel  olmalarını ve bebeklerinin her ihtiyacını anında ve en ideal şekilde karşılamalarını beklemek gerçekçi olmadığı gibi, bu farazi durum bebeğin kaynaklarını geliştirmesinin önünde bir engel oluşturur. Ebeveynler de insandır ve doğal olarak hatalar yapacak, bazen gecikecek ya da kendi ihtiyaçlarına odaklanacaklardır. Yeterince iyi ebeveynler tarafından, güvende hissettiği bir ilişki içerisinde, kucaklayıcı bir çevrede büyüyen bebek, karşılaştığı tolere edilebilir zorlukları gelişim ve büyüme sürecinin bir parçası haline getirecektir.

YAZAR HAKKINDA

İlke Uysal

Stajyer Psikolog

Yeni Terapi’nin sosyal medya hesapları ve websitesinin blogu için yazılar yazar ve içerikler hazırlar. Bir yandan Psikoloji lisans eğitimine devam etmektedir.